pühapäev, 20. detsember 2009

Päris võist

Üks põnev asi jäi silma, mida Mikk mulle näitas, kui arutasime, kas meie piimatädilt võid osta või mitte. Kohalikud kurdavad, et kodustehtud või on kehva maitsega - aga selgub, et selle põhjuseks on oskamatus võid säilitada - võisse jäänud piimavalk läheb rääsuma.

Lapsepõlvest mäletan, et või seisis alati laias kaheliitrises purgis (nn meepurgid, milliseid enam näha pole) ja sellel oli jämedast soolast tehtud soolvesi peal. Aga või sees olid ka soolakristallid ja tegelikult polnud muud leivale vajagi kui seda soolavõid. Eriti hea oli see, kui kõht oli tühi.

Selgust, kuidas või maitsvana hoida annab Omakonna Varaaida infoleht:

MAHEPIIMATOODETE ÕIGEST KASUTAMISEST

Mahepiimatoodete kasutamisel tuleb silmas pidada soovitusi, mis E-ainetega küllastatud toidu puhul pole tarvilikud.

Taluvõi valmistamisel eraldatakse koorelahutajaga koor piimast. Koor pannakse võimasinasse, kus tekib vahukoor ja selle sisse võiterakesed – mis pestakse puhtas vees läbi, et eraldada piimavalku. Kuid talutingimustes pole valgu täielik eraldamine võimalik (nagu nt võitööstuses), mistap osa valgust jääb või sisse ja hakkab toatemperatuuril juba 3.-4. päeval riknema, st või läheb „rääsuma”. Tegelikult on see loodusliku, naturaalse või tunnus. Ainult väga puhas või säilitusainetega või säilib kauem. Mistap seda on soovitav hoida sügavkülmas, jaotatud 1-2 päevasteks portsjoniteks, võttes neid sealt siis külmkappi ja lauale. Või siis tellida väiksem kogus, mida jõuab paari päevaga ära süüa. Või siis panna või, nagu vanasti tehti, klaaspurki õhukese soolveekihi alla.

Sama teiste naturaalsete piimasaadustega, eriti toorpiimaga – mis ei kannata pidevaid temperatuurimuutusi seoses külmkapist väljavõtmise ja lauale jätmisega. Piim tuleks kallata välja joogiks tassidesse või piimakannu antud söögikorra jagu ja siis piimanõu kohe tagasi külmikusse panna (soovitav hoida piima klaas- või emailnõus – nagu ka hapendada seda). Paremini säilib pärast lüpsmist kiirjahutatud (0-2 kraadini) toorpiim, vähem nt kaevu või külmkappi asetatud piim. Kuid ka hapuksminekul tekib sellest heamaitseline hapupiim.

Ka kitsepiima ja tooteid sellest võib vabalt säilitada sügavkülmas, v.a. kitsejuust. Piima tuleks sel juhul hoida plastiknõus, kuna klaas puruneks. Ka vedada võib kitsepiimatooteid otse sügavkülmast võetuna – külmutatuna. Nii säilib ta külmikus (tavakülmas) vähemalt nädala (muidu umbes neli päeva), kui aga üldse sealt välja ei võta – kuni kaks nädalat.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar